
Heidi Søholt Lauridsen
Arbejdssted | D5, Esbjerg og Grindsted sygehus, Syddansk Universitetshospital |
Stilling | Sygeplejerske |
Evt. øvrige tillidserhverv | Tillidsrepræsentant, KB medlem DSR Kreds Syd, Delegeret i PKA, Suppl. delegeret i DSA |
Jeg stiller op til Kredsbestyrelsen, fordi jeg er overbevist om, at vi som sygeplejersker har ret til ordentlige vilkår, der gør det muligt at yde den faglige kvalitet , vores patienter og borgere fortjener. Mit fokus vil være at omsætte DSR's strategier til konkrete forbedringer i vores syddanske hverdag.
1. Bedre løn og anderkendelse
Jeg vil arbejde aktivt for, at den enkelte sygeplejerskes løn tydeligt afspejler uddannelsesniveau, opgavekompleksitet og ansvar.
2. Styrket arbejdsmiljø og Tilknytning
Vi skal sikre et sikkert og sundt arbejdsmiljø - både fysisk og psykisk - så ingen bliver syge af at gå på arbejde.
3. Indflydelse på Arbejdstid og Privatliv
Sygeplejersker skal have størst mulig indflydelse på egen arbejdstid for at skabe bedre balance mellem arbejdsliv og privatliv
Jeg kommer med erfaring fra TR, stærke forhandlingsevner og indsigt i regionale forhold. Jeg har i de sidste 4 år siddet i Kredsbestyrelsen i DSR Kreds Syd. Jeg er lyttende, handlekraftig og er ikke bange for at tage de svære diskussioner. Min motivation er at være en nærværende repræsentant for alle jer sygeplejersker i Syddanmark.
Lad os i fællesskab stå fast på kravene om bedre løn og bedre tid til kerneopgaven.
Stem på mig og lad os sammen skabe et DSR, der er tæt på dig og dine behov!