
Louise Johanne Ekstrøm Andersen
Arbejdssted | Herlev og Gentofte Hospital |
Stilling | Intensivsygeplejerske |
Evt. øvrige tillidserhverv | Fællestillidsrepræsentant-suppleant |
Links |
Hej
Jeg hedder Louise. Jeg er 36 år og arbejder til daglig som fællestillidsrepræsentant-suppleant på Herlev og Gentofte Hospital.
Inden at jeg valgte at lægge alle mine kræfter i at arbejde for sygeplejerskernes vilkår lokalt, har jeg slået mine folder på Glostrup Hospital, medicinsk afdeling og Intensivafdelingen på Herlev Hospital, hvor jeg også tog specialuddannelsen.
Med mine 11 års erfaring som sygeplejerske, både i klinikken og aktuelt i hvervet som FTR-suppleant, mener jeg at jeg nu har et solidt grundlag for at tage det næste skridt, og blive en del af kredsbestyrelsen i Kreds Hovedstaden.
Jeg tror på at jeg kan bidrage med en bred viden om sygeplejerskernes vilkår lokalt og vil sætte fokus på aktuelle dagsordener, som jeg ved fylder lokalt ude hos sygeplejerskerne. Eksempler kan være “sammen om vagtarbejdet” og gentagne omprioriteringer/besparelser, der sætter vores arbejdsmiljø under pres.
Det vi drøfter og beslutter i Kreds bestyrelsen skal kunne ses og mærkes lokalt.
Kredsbestyrelsen har en vigtig stemme. Den stemme vil jeg kæmpe for står forenet, så vi står stærkt og bliver hørt i de mange vigtige dagsordener der venter.
Tak til dig, hvis du har valgt at læse med hertil.
Jeg håber på din stemme 😊