Katrine Hastrup Jakobsen

Indstillet af bestyrelsen fra Lynge-Uggeløse Brugsforening
Stillings beskrivelse Specialkonsulent/frivillighedskonsulent
Valgt første gang til Coops landsråd nyopstillet
Links
Motivation

Som ny kandidat til landsrådet ønsker jeg, at være med til at skabe et bæredygtigt fremtidigt grundlag for Coop amba, hvor udvikling af foreningen og forretningen går hånd i hånd. Ved fælles indsats skal vi skabe en langsigtet foreningsmodel, der er med til at skabe en stærk, driftig og konkurrencedygtig forretning. Dette ud fra et økonomisk, socialt og miljømæssigt perspektiv. Der skal fokus på, hvordan foreningen og medlemmerne kan være med til at bidrage til en fortsat vækst i butikkerne – uagtet om der er tale om Coop eller Brugsforeningsejede butikker. 

Her i 2025 har Coop amba fået en helt ny rolle og betydning, hvor bl.a. frivillighed skal være med til at understøtte driften og hvor lokalsamfundsinddragelse er i centrum.

En spændende udvikling, jeg håber, at blive en del af.  

Idéer og holdning

I landsrådet skal vi i Coop amba have fokus på de kerneområder, der adskiller os fra vores konkurrenter. Vi er en forening, hvor hvert enkelt medlem er en vigtig aktør i et større fællesskab og som i sidste ende skal være med til at skabe en stærk og konkurrencedygtig forretning. 

Der er behov for et tæt tværfagligt samarbejde butikkerne imellem, selvfølgelig med respekt for hinandens forskelligheder, betingelser og vilkår. 

Der skal nytænkes og afprøves nye måder og metoder til at drive foreningen på. Der skal fokus på overskud i butikkerne, vi skal sikre lokalmiljøets kendskab til os og gennem frivillighed, skal vi skabe aktiviteter, der på den lange bane, gavner såvel drift af butik som foreningen.   

Hvad kan du bidrage med i landsrådet?

Som landsrådskandidat vil jeg have fokus på at støtte op omkring udviklingstiltag, der er med til at skabe en sund og velfungerende forretning. Dette med afsæt i inddragelsen af vores engagerede og involverede medlemmer. 

Vi skal stå sammen om de nye ændringer og hjælpe hinanden til at sætte en retning for, hvordan vi ønsker at arbejde videre med den nye strategi.

Strategien skal ud og leve lokalt.

Baggrund og interesser

Jeg er uddannet cand. mag i engelsk og kulturformidling men har hele mit arbejdsliv arbejdet indenfor den frivillige sociale sektor i såvel kommunalt som foreningsregi. Jeg er vant til at arbejde i politisk styrede organisationer og har flere års erfaring fra diverse bestyrelsesarbejde. 

Med afsæt i mine faglige kompetencer inden for strategiarbejde, foreningsdrift og frivillighed vil jeg have særlig fokus på Coop ambas fremtidige strategiske arbejde.

Jeg er næstformand i Lynge-Uggeløse Brugsforening.